top of page
DSC_0323 copy.jpg

הטיפולים במרפאה

מרפאת הכאב מעמידה לרשותכם את הטיפולים החדשניים ביותר שקיימים בעולם רפואת הכאב. זה לא אומר שכל מי שמגיע למרפאה מייד נכנס לטיפול חדשני, אבל זה אומר שהכלים העומדים לרשותי הם עשירים ומאד מגוונים.

טיפולים תרופתיים

ישנו מגוון גדול של תרופות מרשם ותרופות ללא מרשם המיועדות לטיפול בכאב. איך תדעו איזו תרופה נכון לכם ליטול?  

ואיזו השפעה יש לה על גופכם?

טיפולים תרופתיים

תרופות נוגדות דלקת

קבוצה זו של תרופות נחלקת לקבוצת נוגדות הדלקת הסטרואידיות ואלה שאינן סטרואידיות (Non steroidal anti inflammatory drugs). אלה האחרונות יעילות מאד במצבים של כאב אקוטי או כרוני, ובעיקר במצבים שבו נוצר נזק לרקמות, בשל ביותן נוגדות דלקת.

תרופות אופיואידיות 

כשמן כן הן, תרופות ממשפחת האופיום. הדעות לגביהן חלוקות, מאחר ויש טענה הגורסת שבסכנה בתרופות הללו היא בהתמכרות אליהן. רופאי הכאב יטענו כי ברוב המכריע של המקרים אין סכנה כזו וכי מדובר באפשרות טיפולית יוצאת מן הכלל בכאב כרוני ובכאב אקוטי.

תרופות נרקוטיות

תרופות ממשפחת התרופות הנרקוטיות יכולות לסייע בהתמודדות עם הכאב. לטווח ארוך יותר אנו יודעים כי תרופות אנטי דכאוניות או תרופות נגד פרכוסים מסייעות בטיפול בכאב. בכל מקרה, יש להיוועץ ברופא לפני נטילת כל תרופה כדי להימנע מסיכונים מיותרים, תופעות לוואי ויחסים בין תרופות.

תרופות ניורלפטיות 

תרופות ניורולפטיות נרשמות לעיתים עם כאב עצבי (כמו למשל כאב רגליים) ולמטופלים עם כאב נוירופטי. תרופות אלה יעילות גם עבור מטופלים הסובלים כאבי רגליים לאחר ניתוח.

משככי כאב ללא מרשם

אמנם יש משככי כאבים רבים שניתן לרכוש ללא מרשם, אבל שתי הקבוצות העיקריות הן ממשפחת acetaminophen  (כמו טילנול) ומשפחת האנטי דלקתיים הלא סטרואידים דוגמת אדוויל. מכיוון ששתי קבוצות אלה של תרופות עובדות באופן שונה על הכאב, הן יכולות להילקח בעת ובעונה אחת.

הזרקות:

התפתחות רפואת ההרדמה במהלך המאה ה-19 פתחה צוהר חדש לעולם רפואת הכאב, שעד אז התבסס בעיקר על טיפולים תרופתיים או טיפולים פולשניים שהוכחו כלא יעילים. האפשרות לחסום את מסלולי הולכת הכאב למוח חוללה מהפיכה ברפואת הכאב ולאחר הטיפולים התרופתיים נכנסו הטיפולים הפולשניים.

הזרקות

הזרקה לנקודות הדק

טיפול המציע הקלה במצבים של כאב ברקמות הרכות של השריר. נקודות הדק מתפתחות כשהשרירים לא מצליחים להרפות. הם כואבים, מתוחים ולפעמים מורגשים כמו קשר מתחת לעור. ללא טיפול, נקודות ההדק גורמות לכאב סביב השריר ולהקרנה של הכאב.

הזרקות אפידורליות

הזרקות אפידורליות של סטרואידים הינו טיפול ארוך טווח המתבצע על ידי הזרקת סטרואידים לחלל האפידוראלי להקלה על כאבים או לדיאגנוזה של כאב אקוטי או כרוני.

הזרקת בוטוקס (בוטולינום טוקסין)

למרות שבוטוקס מוכר יותר לצרכים קוסמטיים, הוא משמש ברפואה לטיפול בכאבי גב, כאבי ראש וכאבי צוואר. הוא יכול לשמש גם בטיפול בכאבי צוואר הרחם, כאב כרוני של השרירים, עוויתות, פציעות ו- TMJ dysfunction. בוטוקס ניתן כזריקה באמצעות מחט דקה מאוד לתוך השריר.

הזרקות למפרקי הפאצט

הליך שיכול להתבצע בכל נקודה לאורך עמוד השדרה ונועד לטפל בכאב הנובע מעמוד השדרה כגון פריצות דיסק, היצרות של עמוד השדרה, פגיעות בעצבים לאחר ניתוחי עמוד שידרה, ודלקות מפרקי הפאצט. 

הזרקה למפרקים

טיפול זה משמש לטיפול בכאבי מפרקים, כמו למשל בברכיים, בכתפיים ובירכיים. הוא משמש לרוב בכאבי ארטריטיס, כתף קפואה ודלקת גידים. ההזרקות למפרקים הינו טיפול יעיל ביותר ויכול להיות משולב עם טיפול תרופתי ועם טיפול פיזיותרפיה. 

הזרקה לעצם הזנב

הגישה הבטוחה ביותר מבין ההזרקות. הזרקה זו יעילה במיוחד לכאבים המקרינים לאזורים אחרים, כמו למשל כאבי גב המקרינים לרגל. ניתן לעשות בה שימוש בפריצת דיסק ובמצבים שונים של הצרויות בעמוד השדרה.

נוירומודלציה

שינוי (מודולציה) של מאפיינים עצביים (נוירו), המתחולל על ידי תאי עצב או חומרים המופקים מהם. שינוי כזה בפעילות המוחית, מביא לשינוי באופן בו מערכת העצבים מעבדת את תחושת הכאב ושולחת אותות כאב. 

נוירומודלציה

השתלת אלקטרודה (קוצב עצבי)

גלי רדיו הם סוג של אנרגיה המשמשת לחימום העצב הגורם לכאב. מחט המחוברת לאלקטרודה מוחדרת, תחת הדמייה, לרקמה סמוכה לעצב הפגוע.

 

 

 

חסימה עצבית סימפתטית

שיטה שנעשה בה שימוש במצבים של כאב הנובע מפציעה או מחלה שפוגעת במערכת העצבים הסימפטית, המהווה רשת של עצבים הממשיכה את עמוד השדרה ונחה על חוט השדרה.

Percutaneous Disc Decompression

טכניקה שנועדה להקל על בלטים בדיסק ועם הכאב הנלווה אליהם. ההליך מתבצע על ידי הסרת הרקמות מהשריר העוטף את הדיסק. התוצאה היא הקלה של לחץ על הדיסק.

גירוי חוט השדרה

גירוי של חוט השדרה או של עצב פריפרי מתבצע על ידי השתלת אלקטרודה ומתאים במצבים של כאב אקוטי או כרוני שאינו מגיב לשום סוג של טיפול. האלקטרודה שולחת פולסים חשמליים עדינים לחלל האפידוראלי ליד עמוד השדרה.

חסמים עצביים

שורשי העצבים נמצאים מימין ומשמאל לחוליות כשהעצבים יוצאים מעמוד השדרה. העצבים משמשים כמתווכים בין חוט השדרה לשרירים. הם נושאים מידע חושי, כולל כאב. בחסימה סלקטיבית של שורש עצבי למעשה נחסם המידע החושי.

גרייה מגנטית מוחית  (TMS): 

גרייה מגנטית מוחית היא טכנולוגיה בטוחה ולא פולשנית אשר מאפשרת להשפיע בצורה ישירה על אזורים שונים בקליפת המוח ולווסת את הפעילות החשמלית בהם.

תמס הצמוד לעמוד השדרה המתני

טכניקה שפותחה במיוחד להקלה על כאבי גב תחתון. סיבה שכיחה לכאבי גב תחתון היא עודף רקמות מצולקות בחלל האפידוראלי. מטרת ההליך היא למגר את ההשפעה המכאיבה של הפורמציות הצלקתיות. המטרה היא להחדיר כמות גדולה ומרוכזת של תרופות לאזור.

השתלת משאבה תוך גופית

השתלת משאבה תוך גופית המספקת תרופות ישירות לחוט שידרה ולכן יותר יעילות ובכמויות הרבה יותר קטנות מאלה הניתנות בצורה אוראלית. פעולה זאת נשמרת לחולים קשים במיוחד, כמו הסובלים מסרטן סופני או פגיעות נוירולוגיות קשות.

טיפול באמצעות חימום ע"י גלי רדיו 

הליך השולח גלי רדיו באמצעות מחט מיוחדת, על מנת להרוס את קצה העצב הגורם לכאב. 

דיסקוגרפיה

פעולה אבחנתית לקביעת מוקד כאב בעמוד השדרה, המתבצעת באמצעות מכשיר רנטגן. הפעולה מתבצעת בהכרה מלאה אולם מוזרק חומר מאלחש לאזור ההזרקה. לאחר האלחוש, יוזרק לאזור הדיסק חומר ניגוד.

Vertebroplasty

טכניקה להקלה על כאב הנלווה לדחיסת שברים בגוף החוליות. גוף החוליות הוא עצם קשה ועבה הממוקמת בחזית כל חוליה. אוסטיאופורוזיס היא מחלה התוקפת את העצמות  והתוצאה היא היחלשות עמוד השדרה. מחלה זו היא הסיבה השכיחה ביותר לדחיסת שברים.

פרולותרפיה

מטרת הטיפול היא לחזק רצועות וגידים חלשים באמצעות יצירת דלקת בגוף. המדע שמאחורי הטיפול גורס כי הגוף מתנגד לגירויים, באמצעות יצירת דלקת למשל. ברגע שנוצרת דלקת, הגוף יודע להתחיל בתהליך של הבראה. זה יכול להוביל לחיזוק הרצועות והגידים ולהקלה על כאב.

טיפולים משלימים:

שינוי (מודולציה) של מאפיינים עצביים (נוירו), המתחולל על ידי תאי עצב או חומרים המופקים מהם. שינוי כזה בפעילות המוחית, מביא לשינוי באופן בו מערכת העצבים מעבדת את תחושת הכאב ושולחת אותות כאב. 

טיפולים משלימים

פיזיותרפיה 

אבחון, שיקום ומניעה של בעיות במערכת התנועה לשיפור יכולות תפקודיות וטיפול בבעיות עצב - שריר - שלד. פיזיותרפיה מאפשרת פעמים רבות לשפר את טווח התנועה והתפקודיות ועל ידי כך להקל על כאבים הנגרמים מלחץ עצבי.

 

פיזיותרפיה 

שיטה לשינוי התנהגות, תחושות ורגשות באמצעות למידה ישירה של המוח. זהו למעשה צמצום של שיטת הביופידבק להתמקדות ספציפית בגלי המוח. המטופל לומד לשלוט בעצמו על פעילות מוחית ספציפית ע"י חיבור למערכת אימון יחודית.

פיזיותרפיה 

אחד הטיפולים העיקריים ברפואה הסינית, מבוסס מחקרית ומוכח כיעיל לבעיות רבות, ביניהן סוגים שונים של כאב. במקרים רבים טיפול בדיקור יכול לסייע בהפחתת כאב ולתת למטופל תמיכה טיפולית. 

פיזיותרפיה 

בדומה לדיקור, גם שיאצו עובד על נקודות אסטרטגיות בגוף, ומטרתו להביא לשחרור סטגנציות המאפשר הקלה על בעיות שונות הגורמות לכאב.

bottom of page